Ви тут: Головна Про Факультет Новини Анонси

Problems of Infocommunications. Science and technology

We are waiting for your papers!

IEEE Conference 8-11 October, 2019 (Kyiv, Ukraine)

ieee

Dear Colleagues!

PIC S&T'2018 proceeding is indexed in Web of Science Core Collection.
8-11 October 2019 on the basis of Borys Grinchenko Kyiv University will be held the 2019 IEEE International Scientific and Practical Conference "Problems of Infocommunications. Science and Technology" (PIC S&T′2019).

Topics for submission include but are not limited to:

1. Infocommunication System Theory
    • Fundamentals of the telecommunication systems theory.
    • Control, adaptation, self-organization in infocommunication systems.
    • Delay and disruption tolerant networks.
    • Resilient Networking.
    • Applications of fractal and chaos in infocommunication technologies.
    • Constructing, design and planning methods for infocommunication systems.
  2. Cybersecurity
    • Information security in infocommunication systems.
    • Security and Risk Management.
    • Cybersecurity and Critical Infrastructures.
    • Wireless & Sensor Network Privacy, Security and Routing Techniques.
  3. Infocommunication technologies, networks and services
    • Infocommunication technologies and networks.
    • Network architectures, middleware integration, and data management.
    • Cloud Computing.
    • Software Defined Networking and Network Function Virtualization (SDN/NFV).
    • Internet of Things.
  4. Wireless Infocommunication technologies and networks
    • Mobile infocommunication systems and signal processing.
    • 5G Heterogeneous Networks.
    • Multi-carrier systems, spread spectrum techniques, cognitive radio networks, emerging technologies.
    • High speed, low latency, multi-stream data techniques (full-duplex, LTE, MIMO).
    • D2D, M2M, V2V Communications.
    • Active and passive wireless sensors, systems, and networks

Size of the conference paper should be 4 to 6 full A4 pages, prepared according to IEEE Proceedings format.

Deadlines:

May 10, 2019               - deadline for early submission (with discount);
June 20, 2019              - deadline for regular submission;
July 1, 2019                 - notification of paper acceptance (early submission);
July 30, 2019               - notification of paper acceptance (regular submission);
August 12, 2019          - deadline for payment of the registration fee (made after confirmation of receipt of materials);
August 12, 2019          - deadline for Camera Ready Paper.

Discounts for: early submission; IEEE members; students.

You will be notified by email about the inclusion in the program of the conference.

All conference papers that accepted by Program committee and presented on the conference will be sent for indexing by IEEE Xplore, Scopus Web of Science, and other databases.

Previous conference (PIC S&T 2014-2018) papers you can find in IEEE Xplore database
PIC S&T`2014PIC S&T`2015PIC S&T`2016;
PIC S&T`2017PIC S&T`2018.

According to the results of the conference, authors may be proposed to extend their papers i.e. accomplish published proceedings with scientific results and change the title of the work, it's abstract and conclusions. Extended work, formatted due to requirements and accomplished with author′s proceedings citation, might be submitted for publication in special issue books published by Springer.

You can register and upload your conference papers to use the link.

Additional information can be found on the conference websitehttp://picst.org.

Visit our page

Шановні студенти, аспіранти, докторанти і молоді учені! VІ Всеукраїнська науково-практична конференція молодих науковців "ІТ-2019"

Запрошуємо Вас взяти участь у VІ Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих науковців "ІТ-2019", яка відбудеться 16 травня 2019 року.

В рамках конференції плануються засідання за наступними напрямами:

1.   Використання інформаційних технологій в освітіта науці.
2.   Апаратне і програмне забезпечення інформаційних технологій.
3.   Математичне моделювання та обчислювальні методи.

Реєстрація учасників конференції здійснюється за
посиланням.

Тези просимо надсилати електронною поштою на адресу організаційного комітету: conference-it@kubg.edu.ua із поміткою: "ІТ-2019"

Міжнародна науково-практична конференція «Економіка, фінанси та управління сучасним містом: можливості, проблеми, перспективи»

Дата: 11 квітня 2019 року

Міжнародна науково-технічна конференція «Інноваційні технології в освіті»

Шановні колеги!
Запрошуємо Вас прийняти участь у Міжнародній науково-технічній конференції «Інноваційні технології в освіті» за посиланням: https://nung.edu.ua/cdn2019. Конференція проходитиме 9-11 квітня 2019 року у м. Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу у дистанційному форматі. Участь у конференції безкоштовна.

Заявку та матеріали для публікації потрібно надати до 1 квітня 2019 р. через заповнення електронної реєстраційної форми за посиланням: http://nung.edu.ua/cdn2019/registration_ua.

До 25 квітня 2019 р. - за результатами конференції буде опублікований електронний збірник тез за посиланням: http://nung.edu.ua/cdn2019.

ІІІ Міжнародний бізнес-форум «Бізнес Woman 2019»

Дата: 23 березня 2019 року

Шановні студенти, аспіранти, молоді науковці запрошуємо Вас 23 березня 2019 року взяти участь у ІІІ Міжнародному бізнес-форумі «Бізнес Woman 2019», організованому Департаментом молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) спільно з журналом «БізнесWoman».

Метою III Міжнародного бізнес-форуму «Бізнес Woman 2019» є консолідація жінок бізнесу, політики та соціальної сфери задля налагодження тісної співпраці, обміну досвідом, репрезентації України в світі та сприяння розвитку малого і середнього бізнесу жінок.

Участь у форумі безкоштовна.

Для участі зареєструйтесь за посиланням.

Ви тут: Головна Про Факультет Новини Анонси